Meci nebun la Severin: Craiova – Steaua 1-2. Tamaș a comis două penalty-uri. Pintilii, eurogol!

Steaua s-a impus cu 2-1 în fața Craiovei, la capătul unui meci nebun.

Oltenii au pornit ca din pușcă duelul cu Steaua. Ivan a profitat de o eroare a lui Moke, a trimis spre poartă, dar Tamaș a reușit să respingă din apropierea liniei porții (‘9). La reluare, fundașul oaspeților a comis penalty, după ce l-a faultat pe același Andrei Ivan. Zlatinski și-a asumat executarea loviturii de pedeapsă, dar a făcut-o prost. Bulgarul a șutat slab și i-a permis lui Niță să pareze penalty-ul (’12)!

Cei care au reușit să deschidă scorul au fost elevii lui Reghecampf. Criticat de Gigi Becali și deposedat de banderola de căpitan, Mihai Pintilii a marcat un eurogol în minutul 24. Mijlocașul a reluat din voleu, de la aproximativ 22 de metri, la colțul lung, fără speranțe pentru Calancea! De Amorim putea să ducă scorul la 2-0 pentru echipa sa, dar goalkeeperul advers a intervenit miraculos la execuția brazilianului, din lateral stânga (’28).

După doar câteva minute, Tamaș a comis-o din nou! Fundașul l-a faultat în propriul careu pe Nicușor Bancu, iar Hațegan nu a ezitat să arate încă o dată punctul cu var (’32). Zlatinski a „arestat” balonul și, de această dată, nu a mai ratat. Mijlocașul a transformat fără probleme, declanșând nebunia în tribune (’34). Bancu putea să-i ducă în avantaj pe olteni, pe finalul reprizei, dar a șutat slab dintr-o poziție bună (’43).

Vicecampionii au replicat în actul secund. Momcilovic a reluat puțin peste, cu capul, o centrare bună a lui Vlad Achim (’52). La reluare, Andrei Ivan a căutat și el golul, de la distanță, însă Niță nu s-a lăsat păcălit (’54).

Dimitrov, aproape de o accidentare horror!

Zece minute mai târziu, spectatorii au amuțit, după un contact între Momcilovic și Dimitrov. Fotbalistul gazdelor a fost aproape de o accidentare horror, după ce a căzut în cap în urma unui duel aerian cu fundașul oaspeților! După ce a primit îngrijiri medicale, bulgarul a revenit pe gazon. La reluare, Tamaș a fost și el aproape de o accidentare urâtă, după ce și-a scrântit degetul mare de la mâna dreaptă, în încercarea de a-l bloca pe Ivan (’67).

Enache, gol printre picioarele portarului

Alibec a fost aproape de gol, din lovitură liberă, dar Calancea a avut o paradă fabuloasă (’75). Portarul gazdelor a trebuit să se declare învins la execuția lui Enache. Introdus în repriza secundă în locul lui Bălașa, fostul jucător al Astrei a marcat printre picioarele lui Calancea, din doar câțiva metri (’79)!

Steaua a conservat rezultatul de pe tabelă și, grație acestei victorii, s-a apropiat la doar 3 puncte de liderul Viitorul. Elevii lui Hagi vor juca duminică, pe terenul Astrei. Craiovenii rămân pe locul 3, cu 40 de puncte.