CFR Cluj și Steaua au terminat la egalitate în Gruia, scor 1-1, la capătul unui meci tensionat.

Începutul de partidă a aparținut oaspeților. Jakolis a avut în trei rânduri șansa golului, ratând ocazii monumentale la poarta adversă. Prima dată, l-a driblat elegant pe Camora, după care a rămas singur cu Mincă, cel care a reușit să intervină miraculos la șutul croatului (‘3). La reluare, Jakolis a avut o incursiune frumoasă în careu, l-a culcat pe Mincă, după care a trimis spre poarta goală, însă Deac a respins cu capul de pe linia porții (‘5)! La faza următoare, același Jakolis a șutat în adversar dintr-o poziție bună.

Steliștii au spart gheața în minutul 16. Denis Alibec a transformat fără emoții un penalty pe care tot el l-a obținut, după un fault al lui Camora. Atacantul vicecampioanei s-a aflat însă în offside în momentul pasei decisive, lucru nesesizat însă de tușier (’14)!

Penalty controversat

CFR a replicat prin Bud (’28) și Nascimento (’31). Primul a trimis execrabil din doar câțiva metri, iar al doilea a executat periculos o lovitură liberă, Niță respingând cu greu balonul. A urmat o fază controversată. Clujenii au primit penalty după un presupus fault în careu al lui Achim asupra lui Larie (’32). Deși steliștii au protestat vehement, Adrian Cojocaru a rămas ferm pe poziție. Nascimento și-a asumat răspunderea pentru executarea loviturii de pedeapsă, însă a făcut-o prost. Mijlocașul a trimis slab și i-a permis lui Niță să pareze mingea (’34).

Alibec, două galbene în nici 7 minute!

Trupa lui Reghe a rămas în zece oameni pe finalul primei reprize, după ce Alibec a văzut două galbene în nici 7 minute. Prima dată, a fost avertizat pentru proteste, iar a doua oară a fost „îngălbenit” după o simulare în afara careului (’36, ’43). Chiar și în inferioritate numerică, „roș-albaștrii” au creat panică în careul ardelenilor. Oaspeții au avut un penalty neacordat în minutul 45, când De Amorim a fost trântit la pământ de Horj, însă centralul partidei a lăsat jocul să continue (’45). La reluare, Jakolis a ratat, din nou, incredibil. Servit excelent, mijlocașul l-a driblat pe Mincă, dar și-a închis unghiul și i-a permis lui Camora să respingă balonul care se scurgea în poartă (’45+1).

Repriza secundă a fost la fel de animată, în ciuda ceții. Momcilovic a trimis pe lângă, dintr-o poziție bună, spre stupefacția publicului (’47). Omrani putea egala la prima atingere de balon, dar a reluat peste transversală din doar 7 metri (’48). Abia introdus pe teren, Enache putea dubla avantajul pentru echipa sa, dar a ratat complet execuția din interiorul careului (’49).

Deac l-a „imitat” pe Alibec!

Conduși pe tabelă, clujenii au prins tot mai mult curaj în jumătatea adversă. Deac a restabilit egalitatea, după o degringoladă în careul steliștilor (’59). Mijlocașul a solicitat și un penalty în minutul 60, însă s-a ales doar cu cartonașul galben pentru simulare. Deac a avut aceeași soartă ca Alibec. Dejeanul a fost și el eliminat, după ce a văzut al doilea cartonaș galben pentru proteste (’71)!

CFR a avut o răbufnire de orgoliu, dar Bud a tras în blocaj dintr-o poziție excelentă (’78). Oaspeții au răspuns prin Tamaș, al cărui șut de la distanță nu i-a pus mari probleme lui Mincă (’83). Enache și-a încercat din nou norocul la buturile adverse, dar a trimis mult peste (’87).

S-a terminat 1-1, rezultat care încurcă ambele echipe. CFR Cluj e în afara play-off-ului, aflându-se pe locul 7, cu 31 de puncte, cu doar 4 runde rămase de disputat din sezonul regulat. Steaua pierde și ea teren în lupta la titlu. Vicecampioana se află pe locul secund, cu 41 de puncte, la 4 lungimi în spatele liderului Viitorul.

5 februarie 2017

Un comentariu To “Meci tensionat la Cluj: CFR – Steaua 1-1. Alibec și Deac, gol și eliminare la debut!”

1. Pune anunt pe Pomul.ro – anunturi gratuite din Romania!

Pomul.ro va fi promovat la televiziune, radio si pe internet, asa ca adauga anuntul tau acum pentru a putea avea clienti reali!!!