Partida dintre Berceni şi Iaşi s-a decis la 11 metri! Timişoara nu a avut emoţii

CSMS Iaşi şi Poli Timişoara au obţinut şi ele calificarea în optimile Cupei României, alături de Pandurii, CFR Cluj, ASA Târgu Mureş şi Viitorul Constanţa II.

La Berceni, CSMS Iaşi a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de ultima clasată din liga secundă. Dobre a deschis scorul pentru gazde (‘6), iar Golubovic a egalat din penalty la ultima fază a partidei (’90+4). După 30 de minute de prelungiri, moldovenii au câştigat cu 4-2 loteria penalty-urilor.

În ultimul meci al zilei, Poli Timişoara a învins în deplasare cu 2-0 pe CSM Râmnicu Vâlcea. Curtean (‘6) şi Llorente (’27) au adus liniştea în tabăra bănăţenilor după nici o jumătate de oră de joc.