Meciuri nebune în play-out! Chiajna bate pe Voluntari şi continuă să spere la evitarea retrogradării

Chiajna a obţinut o victorie uriaşă în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Concordia a câştigat pe terenul Voluntariului, scor 2-1, şi a urcat pe locul 5 în clasamentul play-out-ului, cu 21 de puncte.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 23, prin Milevskyi, care a finalizat cu capul la colţul scurt. Voluntari a replicat prin Voduţ, care a irosit două mari ocazii la poarta adversă (’30, ’32).

Trupa lui Adi Falub putea să-şi majoreze diferenţa pe tabelă în startul actului secund, dar Odibe (’49) şi Roşu (’49) nu au găsit drumul către gol din poziţii ideale. Primul a reuşit să introducă balonul în plasă în minutul 55, dar golul său a fost anulat pe motiv de offside.

Cum ocaziile se răzbună, gazdele au restabilit egalitatea, prin Voduţ, care a reluat din voleu o minge respinsă de Bălgrădean (’64). Odibe a semnat o ratare uluitoare în minutul 69, când nu a reuşit să-l învingă pe Calancea din doar câţiva metri! Fundaşul Chiajnei a avut şansa golului după doar câteva minute, însă portarul gazdelor a intervenit din nou miraculos (’73). Cel care l-a răzbunat a fost Cristescu. Mijlocaşul a marcat cu dreptul la colţul lung, din interiorul careului (’81).

S-a terminat 1-2, rezultat care aruncă în aer clasamentul play-out-ului. Chiajna urcă pe locul 5, cu 21 de puncte, iar FC Voluntari rămâne pe 4, cu 22 de puncte.