Nici Hagi nu i-a putut motiva. Viitorul a capotat la Mediaş

Gaz Metan Mediaş a câştigat primul meci al etapei a 8-a din Liga I, scor 3-1, în faţa Viitorului Constanţa. Medieşenii au înregistrat prima victorie după o serie de trei înfrângeri consecutive şi au urcat în prima jumătate a clasamentului.

Sub ochii „Regelui” Hagi, aflat pe bancă, junii Viitorului nu au început bine partida de la Mediaş. Gazdele au deschis scorul în minutul 13 prin Dan Roman. Atacantul medieşenilor a bifat primul meci ca titular în actuala ediţie de campionat şi a fost cu noroc. Nici măcar golul încasat nu i-a trezit pe constănţeni. Balauru s-a făcut de râs. Goal-keeperul Viitorului a gafat ca în curtea școlii, iar Figliomeni a profitat şi a dublat avantajul medieşenilor.

Viitorul a încercat să revină în joc în startul reprizei secunde. În cele din urmă, insistenţele oaspeţilor s-au materializat pe tabela de marcaj. Buchta a fost spectator la lovitura liberă executată precis de Bogdan Mitrea, căpitanul Viitorului. Tentativele constănţenilor au eşuat, iar medieşenii au dat lovitura în minutul 84. Ciprian Petre l-a învins pe Balauru cu un şut de generic, expediat de la 15 metri lateral stânga.