Nicio surpriză! Steaua şi Viitorul sunt în optimile Cupei României

Laurenţiu Reghecampf a trimis rezervele pe teren la Suceava, dar Steaua a trecut fără prea mari emoţii de Foresta, scor 2-1.

Ovidiu Popescu a deschis scorul cu un şut violent, din interiorul careului (‘9), dar Matei a egalat după nici zece minute. Atacantul gazdelor a preluat pe piept de lângă Mitrea şi Ovidiu Popescu şi a şutat sub transversală, fără speranţe pentru Niţă (’18).

Aganovic şi-a dus echipa în avantaj în debutul reprizei secunde, după ce a reluat cu latul din doar câţiva metri (’47). Pe finalul meciului, Vlad Achim a nimerit bara cu o torpilă de la aproximativ 18 metri (’85). La reluare, Dennis Man a scăpat singur cu portarul Forestei, dar goalkeeper-ul a reuşit să pareze şutul tânărului jucător (’87). Gazdele puteau împinge meciul în prelungiri, dar Căinari a trimis peste poartă deşi se afla într-o poziţie ideală (’90+1).

Tot astăzi, Viitorul a măturat pe jos cu divizionara secundă CS Baloteşti, scor 4-0. Golurile echipei pregătite de Gheorghe Hagi au fost marcate de Hodorogea (’15), Nimely (’23, ’35) şi Vînă (’79).