Pandurii – ASA Târgu Mureş 1-0. Gorjenii pun presiune pe Chiajna şi Timişoara

Pandurii rămân în cursa pentru salvarea de la retrogradare, după ce au câştigat cu 1-0 în faţa ultimei clasate ASA Târgu Mureş.

Gorjenii au solicitat penalty în prima repriză, la o acţiune a lui Firţulescu, însă Horaţiu Feşnic a lăsat jocul să continue (’31). Elevii lui Stoican au reuşit să înscrie în poarta mureşenilor, prin Batin, dar golul a fost anulat corect pe motiv de offside (’42).

Pandurii au dat lovitura în actul secund. Erico a marcat un gol fenomenal, în urma unei acţiuni superbe. Fundaşul a catapultat mingea în plasă de la aproximativ 20 de metri, fără speranţe pentru Pap (’72). Negruţ a avut şi el şansa golului în prelungiri, însă a luftat incredibil deşi era nemarcat în careu (’90+1)! Scor final: 1-0.

În urma acestei victorii, Pandurii egalează la puncte (23) pe Chiajna şi Timişoara, cu 3 etape înainte de finalul campionatului!