Performanţă istorică! FC Voluntari a cucerit, în premieră, Cupa României

FC Voluntari a câştigat în premieră Cupa României, după o finală nebună cu Astra. Ilfovenii s-au impus cu 6-4 după executarea loviturilor de departajare. În timpul regulamentar şi după cele două reprize de prelungiri, scorul a fost 1-1.

Giurgiuvenii au dominat prima repriză. Morais (‘4), Budescu (’10, ’21), Teixeira (’23) şi Săpunaru (’32) au trecut pe lângă deschiderea scorului, ratând ocazii uriaşe. Ioniţă a spart gheaţa cu un şut din afara careului, după o acţiune personală de toată frumuseţea (’35). Stan (’38), Teixeira (’44) şi Buş (’45+1) puteau să majoreze diferenţa pe tabelă, dar au fost lispiţi de inspiraţie la finalizare.

Trupa lui Claudiu Niculescu s-a trezit din letargie în actul secund. Ilfovenii au solicitat penalty în minutul 49, după un duel între Fabricio şi Bălan, dar Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue. Marinescu (’55), Bălan (’57) puteau restabili egalitatea, dar au avut ghinion în faţa porţii adverse. Ioniţă a fost aproape de „dublă” după o nouă acţiune personală, dar a fost deposedat în ultima clipă de Cazan (’60).

Voluntariul a replicat prin Voduţ şi Bălan, la aceeaşi fază, dar nu l-au putut învinge pe Lung (’78). Cel care a adus egalarea pe tabelă a fost Marinescu, care a transformat fără probleme un penalty provocat de Junior Morais (’83). Ilfovenii au fost aproape de un nou gol pe finalul meciului, dar Lung a respins de pe linia porţii o minge trimisă de Voduţ (’89).

S-a terminat 1-1 după expirarea timpului regulamentar, astfel că s-a intrat în prelungiri. Cele două echipe au căutat golul victorios, dar fără vreun efect pe tabelă. Câştigătoarea Cupei României s-a decis astfel la loviturile de departajare, unde FC Voluntari a fost mai norocoasă. Pentru ilfoveni au marcat Bălan, Marinescu, Voduţ, Ivanovici şi Achim. De la Astra au punctat Fabricio, Săpunaru şi Seto. De la giurgiuveni a ratat Stan.

Dacă vor obţine licenţa, ilfovenii pot lua locul Astrei în cupele europene!