Play-out: Chiajna – CS U Craiova 1-0. Ilfovenii au jucat cu un om în minus din minutul 63

După succesul categoric repurtat în faţa lui Dinamo (3-0), Concordia Chiajna a obţinut şi prima victorie în play-out, după 1-0 în faţa Craiovei.

Gazdele au avut un început de meci perfect. Giurgiu a deschis scorul în minutul 10, cu un şut deviat uşor de Iliev. Ilfovenii au solicitat şi un penalty la jumătatea primei reprize, după ce mingea expediată de Pena l-a lovit în mână pe Dumitraş (’31). Arbitrul Istrate a lăsat însă jocul liber. La reluare, Ivan a fost aproape de egalare, dar Bălgrădean a reuşit să respingă de sub bară execuţia atacantului (’32).

Goalkeeper-ul Chiajnei a intervenit miraculos şi la şutul în diagonală trimis de Bancu (’53), dar şi la mingea expediată de acelaşi Ivan (’55).

Ilfovenii şi-au complicat misiunea în minutul 63, când Niasse a primit al doilea galben şi a fost eliminat! Oaspeţii au pus presiune la poarta adversă şi au căutat golul care să-i readucă în cărţile unei victorii. Măzărache a avut şi el şansa reuşitei, dar a trimis alături din interiorul careului (’82). Zlatinski putea aduce măcar un punct în tabăra echipei sale, însă Bălgrădean a fost din nou imperial (’90+1).