Remiză fără gol în „Ştefan cel Mare”. Dinamo şi Petrolul se încurcă reciproc (VIDEO)

Dinamo şi Petrolul Ploieşti au remizat, scor 0-0, în derby-ul etapei a 16-a a Ligii I. Marc a fost omul meciului. I-a blocat pe petrolişti în mai multe rânduri, iar trupa lui Gigi Mulţescu a ratat şansa de a trece pe locul 2 în clasament.

Vremea rea şi frigul nu i-a speriat pe suporterii lui Dinamo şi peste 5.000 de oameni au asistat la derby-ul din „Ştefan cel Mare”. Confruntarea a început pe placul acestora, cu echipa lui Ionel Dănciunescu în atac. Vali Lazăr a ratat prima ocazie de gol după doar două minute. A scăpat singur în flancul stâng şi a şutat cu sete, dar mingea a lovit plasa laterală. Petrolul Ploieşti a avut nevoie de jumătate de oră pentru a da replica. Juan Albin a avut golul în gheată, dar şutul său plasat, la colţul lung, a fost deviat în bară de Traian Marc. Prima repriză s-a încheiat fără alte ocazii de gol.

Dinamoviştii şi-au reluat atacurile încă din startul reprizei secunde. Nu a fost nevoie de mult timp pentru ca ocaziile să apară. Marius Alexe a fost la un pas de a înscrie şi doar inspiraţia lui Peterson Pecanha a menţinut tabela intactă. Atacantul dinamovist a scăpat singur cu goal-keeperul Petrolului, dar Pecanha a intervenit salvator. Oaspeţii nu au rămas datori, iar Tamuz a ieşit la rampă. Golgheterul Petrolului l-a întors pe Nedelcearu şi a şutat la poartă de la 16 metri, dar Marc a fost la post. Meciul pe contre a continuat. Ionuţ Şerban a apărut la finalizare şi a şutat puţin pe lângă poarta lui Pecanha. În replică, Tamuz a fost angajat perfect în careu de Nepomuceno, dar nu a reuşit să îl învingă pe Marc și partida s-a terminat cu scor alb.