Remiză la Ovidiu! Gaz Metan urcă pe podium. Llullaku, de neoprit!

Viitorul și Gaz Metan au terminat la egalitate la Ovidiu, scor 1-1. Medieșenii urcă pe locul 3 în clasament, cu 27 de puncte după 16 etape, la fel ca elevii lui Gică Hagi.

Oaspeții au început în forță partida. Eric a șutat periculos din interiorul careului, însă mingea a fost respinsă în corner de Rîmniceanu (’18). Cel care a deschis scorul a fost Llullaku. Golgheterul medieșenilor a profitat de o greșeală în lanț a apărării gazdelor, trimițând balonul în poartă din doar câțiva metri (’19). Albanezul putea bifa „dubla” după doar câteva minute, dar a reluat peste deși scăpase singur cu portarul advers (’27).

Viitorul a replicat în actul secund. Nimely a ratat o ocazie importantă la buturile lui Pleșca, șutând paralel cu poarta deși se afla într-o poziție ideală (’50). Atacantul și-a luat însă revanșa 7 minute mai târziu, când a egalat cu un șut din interiorul careului (’57). Răzvan Marin putea să-și ducă echipa în avantaj, dar a nimerit bara de la aproximativ 25 de metri (’72). Elevii lui Hagi au solicitat penalty în minutul 81, după un henț comis în careu de Susnjar, dar Sebastian Colțescu a lăsat jocul să continue. S-a terminat 1-1.