Retrogradarea bate la uşă! Poli Timişoara – Petrolul 1-0

Petrolul pare resemnată cu gândul că va retrograda în acest sezon. „Lupii” din Ploieşti au pierdut la Timişoara, scor 0-1, şi se îndreaptă cu paşi mari spre liga secundă.

Ambele echipe au forţat deschiderea scorului în prima jumătate a meciului, fără niciun folos. Atacurile au fost mai mereu sterile şi s-au concretizat cu şuturi slabe, mult peste poartă.

Totuşi, Timişoara a fost mai hotărâtă şi a deschis scorul în minutul 41. Bărbuţ a primit o pasă de la Ovidiu Popescu şi a trimis în poartă din 6 metri. Fundaşii Petrolului au fost simpli spectatori la golul bănăţenilor.

În repriza secundă, fanii din tribune au văzut fotbal puţin şi Timişoara se bucură de o victorie ştearsă.

Poli acumulează 25 de puncte şi îşi face planuri pentru evitarea retrogradării, în timp ce Petrolul rămâne cu doar 8 puncte în clasamentul Ligii 1 şi este ca şi retrogradată.