Revanşa Serenei! Halep a pierdut finala turneului de la Singapore

Simona Halep a pierdut finala Turneului Campioanelor în faţa Serenei Williams, scor 3-6, 0-6, după o oră şi 11 minute de joc.

Serena Williams şi-a luat revanşa pentru umilinţa suferită în Grupa Roşie în faţa Simonei Halep, când a pierdut cu 0-6, 2-6. Americanca nu a avut milă de jucătoarea din Constanţa în finala turneului de la Singapore. Numărul unu mondial a câştigat categoric în faţa româncei, care a afişat o atitudine temătoare în meciul contra lui Williams.

Halep a reuşit să-i smulgă doar 3 game-uri Serenei Williams, care a fost de neoprit astăzi. Williams şi-a adjudecat primul set cu 6-3, deşi românca a început perfect partida, cu un break.

Constănţeanca s-a pierdut cu firea în setul al doilea, pe care l-a cedat fără drept de apel: 0-6! După doar 25 de minute de joc!

Pentru evoluţia ei de la Singapore, Simona Halep va primi un cec în valoare de 971.000 de dolari şi 890 de puncte WTA. Serena Williams va încasa 2,047 milioane de dolari şi 1.340 de puncte WTA.