CSM Poli Iaşi a terminat la egalitate cu ASA Târgu Mureş, scor 1-1, şi a încheiat sezonul pe primul loc în play-out, cu 43 de puncte. Ardelenii vor evolua în eşalonul secund, după ce au terminat campionatul pe ultimul loc, cu doar 14 puncte.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 14, prin Adrian Moldovan, care a punctat cu capul în poarta goală din doar 4 metri. Atacantul a fost aproape de „dublă” în prelungirile primei reprize, după ce a expediat o torpilă de la distanţă, mingea fiind scoasă cu greu de Moga (’45+1). Moldovan a irosit o şansă uriaşă şi în minutul 79, când a trimis peste poartă deşi scăpase singur cu portarul advers.

Gazdele au reuşit egalarea pe finalul meciului, prin Bănel Nicoliţă. Mijlocaşul a trimis în plasă după o reluare acrobatică, pe lângă Caparco (’82).

5 iunie 2017

Un comentariu To “S-a tras cortina peste Liga 1. CSM Poli Iaşi câştigă play-out-ul. Clasamentul final”