Show în sferturile Cupei Ligii! Meciuri nebune în Gruia și în Banat!

ACS Poli Timișoara și ASA Târgu Mureș s-au calificat în semifinalele Cupei Ligii, după ce au trecut de Concordia Chiajna, respectiv CFR Cluj.

Bănățenii s-au impus cu 2-1, grație golurilor înscrise de Artean (’13) și Croitoru (’78). Pentru oaspeți a marcat Albu (’74). Gazdele au evoluat cu un om în minus din minutul 65, când Bărbuț a fost eliminat.

Mureșenii au ajuns în penultimul act al competiției, după ce au câștigat duelul cu trupa lui Miriuță, la loviturile de departajare, scor 5-4.

Elevii lui Dan Alexa au deschis primii scorul, prin Kuku (’64), dar Bud a reușit egalarea pe finalul meciului (’84). După cele două reprize de prelungiri scorul a fost tot 1-1, astfel că semifinalista s-a decis la penalty-uri, unde ASA a avut câștig de cauză. Pentru clujeni au marcat Nascimento, A. Mureșan, Neagu și Bud, în timp ce pentru mureșeni au înscris G. Mureșan, Matei, E. Dică, Surdu și Belu. De la oaspeți a ratat Marius Constantin, iar de la clujeni au ratat Lopes și Rus.

Prin urmare, prima semifinală a Cupei Ligii se va disputa între ASA Târgu Mureș și ACS Poli Timișoara.