Show marca Dinamo! „Câinii” au mușcat din FC Voluntari și au urcat pe primul loc în clasament

Dinamo a măturat pe jos cu FC Voluntari, scor 3-1, în ultimul meci al etapei a 4-a a Ligii 1 Orange.

Gnohere a deschis scorul în minutul 12, după ce a trimis cu capul în poartă, de lângă Filipov și Balaur. La reluare, Steliano Filip a majorat diferența pe tabelă, profitând de o respingere în față a lui Bornescu (’16). Lazăr a punctat pentru 3-0 cu un șut cu stângul, la colțul stâng (’27).

Voluntariul putea reduce din handicap pe finalul reprizei, dar Cernat a nimerit bara transversală din lovitură liberă de la 21 de metri (’35).

„Câinii” și-au arătat colții și în actul secund. Lazăr a luat o acțiune pe cont propriu, a șutat din interiorul careului, dar Bornescu a reușit să respingă în corner, cu un reflex de zile mari (’70). După niciun minut, Nedelcearu a fost aproape de golul 4, dar lovitura sa de cap a trecut milimetric peste!

Ilfovenii au replicat abia spre finalul meciului. Bălan a tras din întoarcere, la colțul scurt, însă Bornescu a avut o intervenție pe măsură (’85). Ivanovici a reușit, totuși, să marcheze golul de onoare în prelungirile partidei, cu un șut din apropierea punctului cu var (’90+4).