Show total marca Viitorul! Campioana României a făcut instrucție cu Gaz Metan

Viitorul a spulberat-o pe Gaz Metan Mediaș în prima etapă a Ligii 1. Campioana României s-a impus cu 3-0, după un meci pe care l-a controlat.

Herea a dat tonul la spectacol, după ce a nimerit bara din doar câțiva metri (’29). Chițu a deschis scorul după o bâlbăială în careul advers (’31). După nici 6 minute, Cristi Ganea a reușit un gol fabulos: torpilă din lovitură liberă de la peste 25 de metri, direct la vinclu (’37)! George Țucudean și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, cu un gol marcat cu capul din apropiere (’62).

Medieșenii puteau reduce din handicap în minutul 73, dar execuția lui Danci din lovitură liberă a fost respinsă în bara transversală de Rîmniceanu. Țucudean putea să-și treacă în cont „dubla”, dar prima oară nu l-a putut învinge pe Greab (’78), iar a doua oară a solicitat un penalty pe care nu l-a primit însă (’86)! Ultima ocazie a partidei a semnat-o Buziuc, care a ratat singur cu Rîmniceanu (’90).