Halep, de neoprit! Simona s-a calificat în semifinale la Madrid, atât la simplu, cât și la dublu

UPDATE: Halep s-a calificat în semifinale în proba de dublu, alături de Irina Begu. Româncele au trecut de perechea Mirza/Schvedova, scor 6-3, 3-6, 10-6.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Madrid, după ce a dat de pământ cu Coco Vandeweghe, scor 6-1, 6-1.

Românca s-a impus după numai o oră de joc. Halep a câștigat categoric ambele seturi, exasperând-o pe americancă.

Meciul a fost întrerupt câteva minute în setul doi, la scorul de 4-1 pentru Halep, din cauza ploii. Organizatorii au decis să închidă acoperișul, astfel că partida s-a reluat destul de repede.

În semifinale, Halep va da piept cu învingătoarea partidei dintre Kiki Bertens (Olanda) și Anastasija Sevastova (Letonia).