Simona Halep, în optimi la Wimbledon. Victorie muncită cu Shuai Peng

Simona Halep s-a calificat în optimi la Wimbledon, după ce a trecut de Shuai Peng.

Românca s-a impus cu 6-4, 7-6, după o oră și 41 de minute de joc. Primul set a fost unul extrem de disputat. Simona a reușit însă break-ul la scorul de 4-4, după un game intens. Constănțeanca și-a făcut serviciul și a câștigat astfel primul set.

Și actul secund a stat sub semnul echilibrului. Halep a avut o șansă uriașă la 3-3, când a bifat break-ul, însă chinezoaica a reușit imediat rebreak-ul. Setul s-a decis la tiebreak, unde Simona a avut nervii mai tari, impunându-se cu 9-7.

În optimi, Simona Halep va da piept cu Victoria Azarenka. Tenismena din Belarus a învins-o astăzi pe britanica Heather Watson, scor 3-6, 6-1, 6-4.