Simona Halep, victorie de povestit nepoţilor la Wimbledon!

Simona Halep a trecut cel mai important test de până acum pe iarba londoneză, în faţa americancei Madison Keys.

Numărul 9 mondial i-a pus mari probleme româncei în primul set şi Halep s-a recunoscut învinsă la tiebreak, deşi avea 5-4 şi servea pentru meci. Dezastrul părea să fie complet după ce Keys a câştigat primul game în setul doi, pe serviciul româncei, dar ceva s-a schimbat complet din acel moment în jocul lui Halep.

„Halepeno” a arătat o putere mentală incredibilă şi a reuşit să-şi câştige serviciile, chiar şi când adversara avea 40-0! Astfel, victoria tenismenei din Constanţa a venit natural şi complet meritat. Scor final 6-7, 6-4, 6-3, şi Halep e în sferturi la Wimbledon, unde va juca cu Angelique Kerber, numărul 4 WTA.