VIDEO Steaua, doar egal cu Terek Grozny. Enache a marcat din penalty

Steaua a înregistrat prima remiză în cantonamentul din Antalya. Echipa lui Reghe a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Terek Grozny. La ruși, Gicu Grozav a fost titular, în timp ce Gabi Torje a intrat pe teren în minutul 70.

Primul șut pe poartă i-a aparținut lui Gicu Grozav, care a trimis din lovitură liberă direct în brațele lui Niță (’27). Vicecampioana a replicat prin Adi Popa (’37) și Alibec (’40), dar fără a crea un pericol real la poarta adversă.

Trupa lui Reghe a început în forță repriza secundă. Adi Popa, bine lansat în careu, a driblat un adversar, după care a scos în lateral la Achim, care a reluat puțin peste transversală (’46). Cel care a spart gheața a fost Gabi Enache, care a transformat un penalty obținut de Adi Popa (’56). Rușii au rămas în zece oameni, după ce Rodolfo a fost eliminat pentru un fault dur comis la mijlocul terenului (’60).

Terek a căutat golul egalizator, dar Torje a trimis execrabil din lovitură liberă (’71). La cealaltă poartă, Adi Popa nu l-a putut învinge pe goalkeeper-ul advers din situație de unu la unu (’73).

După 10 minute, rușii au trimis milimetric alături, avertisment pe care steliștii nu l-au băgat în seamă. Terek a reușit egalarea în minutul 83, prin Mbengue, cu capul, după o centrare a lui Torje. Cecenii și-au trecut în cont și alte ocazii uriașe pe finalul meciului, dar s-a terminat 1-1.

Echipa de start a Stelei: Niță (’46 Stăncioiu) – Ov. Popescu (’46 Enache), Moke (’54 Boldrin), Tamaș (’85 Tudorie), Momcilovic – Pintilii (’73 Filip), Muniru – Adi Popa, Alibec (’78 Man), De Amorim (’46 Achim) – Gnohere(’46 Jakolis)

În primele două meciuri amicale, Steaua a pierdut cu Qarabag (0-2) și a câștigat cu Vardar Skopje (1-0).