Steaua o distruge pe Dinamo. Scor de neprezentare în marele derby (VIDEO)

Steaua a învins-o pe Dinamo cu 3-0, în derby-ul etapei a 13-a a Ligii I, disputat pe Arena Naţională. Szukala, Papp şi Keşeru au marcat golurile care menţin echipa lui Gâlcă pe primul loc în clasament.

Derby-ul de pe Arena Naţională a început cu o întârziere de câteva zeci de secunde, cauzată de spectacolul pirotehnic pus în scenă de galeria Stelei. Imediat după start, Dinamo a tras primul semnal de alarmă la poarta lui Arlauskis. Goal-keeperul Stelei a respins, in extremis, şutul lui Marius Alexe. Gazdele au răspuns pe contraatac. Nouă minute mai târziu Adi Popa a înscris, după o fază colectivă, dar reuşita a fost anulată pentru un off-side la Keşeru. Arlauskis s-a remarcat din nou în minutul 27, când a intervenit salvator la şutul din întoarcere al lui Bilinski. Keşeru a ratat cea mai mare ocazie de gol a reprizei, în minutul 36. Golgheterul Ligii I s-a trezit cu mingea la picior în interiorul careului, dar l-a luat la ţintă pe Marc. Atacantul Stelei şi-a răscumpărat eroarea câteva minute mai târziu. Bilinski a reluat cu capul un corner executat de Bărboianu, iar Keşeru a respins de pe linia porţii. Steaua a reuşit să dea lovitura în minutele de prelungire. Sânmărtean a executat perfect o lovitură liberă, iar Lukasz Szukala a îndeplinit o simplă formalitate. Marc nu a avut nicio şansă la lovitura de cap a polonezului, iar Steaua a intrat la cabine în avantaj.

Startul reprizei secunde a fost marcat de un moment care i-a avut în prim plan pe suporterii Stelei. Aceştia l-au atacat pe Bărboianu cu petarde, în momentul în care dinamovistul a încercat să execute un corner. Steaua a ieşit din nou la joc, iar trupa lui Costel Gâlcă a fost aproape să îşi dubleze avantajul, în minutul 64. Varela a trimis cu capul pe lângă poarta adversă, de pe linia careului mic. Rotariu a avut egalarea în bocanc în minutul 74, dar nu a mai avut suflu să şuteze la poartă, după ce a driblat doi adversari. Finalul de meci a aparţinut gazdelor. Steaua şi-a dublat avantajul în minutul 78. „Roş-albaştrii” au ieşit pe contraatac, iar Papp l-a executat pe Marc. Doar două minute mai târziu, Keşeru a marcat pentru 3-0. Chipciu a centrat perfect din stânga, iar golgheterul Ligii I şi-a trecut numele pe lista marcatorilor.

31 octombrie 2014

4 comentarii la acest articol To “Steaua o distruge pe Dinamo. Scor de neprezentare în marele derby (VIDEO)”

1. Oare ce FAN-faron al echipei DIN-AMO-fis a putut sa-si imagineze alt REZULTAT? Era mai firesc , mai rezonabil si mai economic (dar si mai sanatos pentru CUTUVEI) daca ar fi incropit un oaresce motiv de NEPREZENTARE. Patronul CATELUSILOR le-a zis ca e timpul, ca si ei sa castige,dar a uitat sa precizeze, in ce SECOL. BAVOS STEAUA. Va invit cu mult drag si respect,pe ILUSTRA mea ORBITA.

2. Scuze STEAUA. BRAVOS,BRAVOS,BRAVOS ! Ar fi cazul ,ca MISTER GALCA sa expedieze pe adresa eccipei DINAMO, un camion de OASE,poate isi revin dupa o asemeni CIOMAGEALA. Foarte adevarat,ca si DINAMO este o echipa BUNICICA, dar mai spre ” PARTER.”

3. Inca odata scuze,nu vreau sa-i raman dator Dlui NICULESCU. Se vede traba ca in meciul de CUPA ai mers pe piciorul lui Dinamo si nu pe mana.Nu pot sa-mi imaginez atata lipsa de bun simt la Dl… fost latrator in ograda dinamo,sa latre in continuare ,precum ca STEAUA ar fi mai prejos ca adunatura DOMNIEI SALE di Mioveni.Ai gresit mai catelusule, puteai (cinstit)sa mergrgi, tot pe PICIORUL lui DINAMO-s. Imi pare rau ca ai pierdut…din intelepciune.