Steaua, sub presiune! Astra s-a distrat cu Viitorul!

Sursa foto: Prosport

Astra a măturat pe jos cu Viitorul, scor 3-1, și așteaptă ca Dinamo să producă surpriza duminică seara, pe Arena Națională.

Giurgiuvenii au început în forță meciul de la Ovidiu și au ratat incredibil după o dublă ocazie în minutul 10! Boldrin a șutat în bară din 10 metri, mingea a revenit la Lovin, dar torpila acestuia a fost respinsă de pe linia porții de Boli. Viitorul a replicat prin Marin, dar șutul acestuia din lovitură liberă a fost scos în corner de Lung (’15)! Elevii lui Șumudică au deschis scorul prin Boudjemaa, francezul îndeplinind o simplă formalitate după centrarea perfectă a lui Morais (’19). Totul s-a năruit pentru Viitorul în minutul 28, când Nedelcu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Gazdele au protestat vehement în minutul 44, după un duel în careu între Lung Jr. și Ianis Hagi. Viitorul a cerut penalty, însă arbitrul Petrescu a lăsat jocul să continue.

În 10 oameni, Viitorul nu a făcut față asaltului giurgiuvean din repriza secundă. Găman a înscris din penalty în minutul 59, în timp ce Alibec a lovit decisiv un minut mai târziu, cu un șut plasat din marginea careului (’60). Un gol care o aduce pe Astra tot mai aproape de titlul de campioană. Ciobanu a reușit și el golul de onoare pentru gazde, la debutul său în Liga 1, după o cursă personală de toată frumusețea. Junior Morais a fost și el eliminat în minutul 87, pentru cumul de cartonașe galbene. Viitorul a avut un gol anulat eronat la ultima fază a partidei, pe motiv de offside (’90+3).

Giurgiuvenii se distanțează la patru puncte de principala urmăritoare, Steaua, și pun presiune pe campioni înaintea marelui derby cu Dinamo.