Steaua tremură! Pandurii câştigă pe terenul Viitorului şi reintră în lupta pentru locul secund!

Pandurii au câştigat cu 2-0 pe terenul Viitorului şi s-au apropiat la doar două lungimi de Steaua, ocupanta locului secund. Gorjenii au adunat 34 de puncte, la fel ca Dinamo.

Trupa lui Hagi a început în forţă partida. Răzvan Marin a şutat violent din afara careului, Stanca a respins în faţă, de unde De Lucas a trimis peste poartă (‘2). Au urmat momente de luptă oarbă la mijlocul terenului, cu multe întreruperi de joc. Oaspeţii au pus în pericol buturile adverse abia spre finalul reprizei. Nistor l-a întins serios pe Buzbuchi, după un contraatac în viteză al echipei sale (’44).

Gorjenii au reuşit să deschidă scorul în minutul 52, prin Hora, care a reluat impecabil cu capul de la 8 metri! Viitorul a răspuns prin Ianis Hagi, al cărui şut din lovitură liberă a fost prins fără emoţii de Stanca (’56). Nistor a dublat avantajul Pandurilor, după o pasă superbă a golgheterului Hora. Mijlocaşul l-a driblat pe Buzbuchi şi a trimis pe mijlocul porţii, între fundaşii echipei gazdă (’67).

Viitorul putea reveni în joc în minutul 85, dar Tănase nu a prins cadrul porţii, deşi se afla într-o poziţie ideală de a marca! A fost de altfel ultima ocazie a meciului. Trupa lui Hagi rămâne fără victorie în play-off, în timp ce Pandurii visează în continuare la locul secund, care să le asigure participarea în preliminariile Champions League.