Steaua, victorie chinuită în finala Cupei Ligii Adeplast

Gigi Becali anunța că echipa sa va face spectacol în finala Cupei Ligii Adeplast, dar s-a înșelat amarnic.

„Batem cu 5 sau 6 la 0!”, se lăuda latifundiarul înaintea partidei, dar realitatea l-a contrazis în cel mai dur mod cu putință. Steaua nu a impresionat împotriva Concordiei și fanii așteaptă cu mari emoții meciurile din Champions League cu Sparta Praga.

„Roș-albaștrii” au ratat prima fază importantă a meciului prin Enache. Fundașul a pătruns în careul Concordiei, dar a șutat în plasa laterală (’30). Concordia a replicat prin Cristescu, 14 minute mai târziu. Fotbalistul Chiajnei a trimis în bară, cu capul, din plonjon (’44), după care a fost incomodat de Tamaș, însă arbitrul Avram a lăsat jocul să continue chiar dacă oaspeții au protestat vehement și au cerut lovitură de la 11 metri.

Steaua a lovit prima, prin Momcilovic. Fundașul a deschis scorul cu un șut din interiorul careului (’61). Golubovic a avut golul în bocanc, dar șutul său de la 16 metri a lovit bara porții lui Bălgrădean (’77). Chiajna a fost letală pe finalul partidei, când Pena a egalat cu o lovitură superbă de cap (’88).

Au urmat două reprize de prelungiri, unde vicecampioana a reușit, cu greu, să evite loteria penalty-urilor, după o lovitură de la 11 metri obținută de Muniru (‘109). Hamroun a înscris, elegant, cu o scăriță și a încheiat socotelile (‘111).

Steaua învinge Concordia cu 2-1, dar trupa lui Reghecampf e departe de o echipă care ar trebui să își umilească adversarii cu „6 la 0” așa cum o cere patronul.

Aproape de o bătaie generală

În prelungirile partidei, la ultima fază a jocului, nervii au cedat și jucătorii celor două echipe s-au îmbrâncit, după un conflict pornit între Niță și Cristescu. Stewarzii și staff-ul tehnic al celor două formații au intervenit și au calmat, însă, spiritele.