Super România! O nouă victorie pentru tricolore la Euro. Semifinala e tot mai aproape

România a câștigat și meciul cu Cehia de la Campionatul European din Suedia, scor 30-28, cu toate că adversarele au luptat ca niște leoaice și le-au pus probleme tricolorelor în dese rânduri.

România a început în forță partida și tricolorele conduceau cu 5-2 după doar 3 minute de joc. Cehoaicele au arătat aceeași determinare ca și în meciurile trecute și au reușit să rămână constant la trei lungimi de elevele lui Martin Ambros, astfel că la pauză tabela indica 17-14 pentru Neagu & Co.

Emoțiile au fost tot mai mari pentru românce, care s-au văzut egalate în minutul 42 (20-20) și 48 (23-23). Astfel, ultimele 10 minute ale meciului au fost salvate de senzaționala Dedu, portarul României blocând mai multe mingi pe care scria gol.

România s-a impus cu 30-28 și așteaptă meciul decisiv cu Danemarca pentru a obține calificarea în semifinalele Campionatului European.