Surpriză de proporţii la Timişoara! Poli – Pandurii 0-1

Pandurii au reuşit surpriza finalului de sezon! Gorjenii au reuşit să învingă în deplasarea de la Timişoara, scor 1-0, şi au urcat pe loc neretrogradabil.

Gazdele sunt în acest moment pe locul de baraj şi tremură pentru salvarea de la retrogradare.

Oaspeţii au înscris singurul gol al partidei în minutul 19, când Paul Păcurar l-a învins pe Straton cu un şut din centrul careului. Timişorenii au nimerit bara în minutul 38, prin Cânu, după care au avut un gol anulat, după ce Henrique a comis henţ şi a fost eliminat (’41). Bănăţenii au fost ghinionişti şi în minutul 45, când Soljic a trimis şi el în bară cu un şut de la 11 metri.

Repriza secundă a fost tensionată, iar Flavius Stoican a fost trimis în tribune. Antrenorul gorjenilor a refuzat însă să părăsească terenul şi au trecut minute bune până când jocul s-a reluat. Batin a ratat incredibil spre finalul meciului, când a trimis peste poarta goală din doar 5 metri (’76). Atacantul băimărean a şutat în portarul advers, şase minute mai târziu (’82). S-a terminat 1-0 pentru Pandurii şi Politehnica e aproape de o dramă.

Pandurii au acumulat 26 de puncte, în timp ce Poli Timişoara şi Concordia Chiajna au 23 de puncte.