Surpriză în Ardeal! ASA tremură pentru play-off, după 0-1 cu Pandurii

ASA Târgu Mureș a pierdut pe teren propriu prima mare bătălie pentru play-off, în fața Pandurilor, scor 0-1, și a ratat șansa de a-și securiza locul șase în clasament.

Prima repriză a fost săracă în ocazii de poartă, ambele echipe fiind preocupate să nu primească gol. Pandurii au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 29, dar șutul lui Antal a fost reținut de Stăncioiu.

În ultimul minut al primului mitan, oaspeții au deschis scorul în urma unui penalty contestat vehement de gazde. Eduard Stăncioiu a avut o ieșire neglijentă la Hora și arbitrul Balaj a dictat lovitură de la 11 metri, după ce s-a sfătuit cu tușierul Sebastian Gheorghe. Săpunaru a punctat cu o execuție sigură, în stânga portarului (’45+2).

Adi Mutu a fost trimis pe teren în debutul reprizei secunde, dar „Briliantul” nu a reușit nimic notabil. Gorjenii s-au apărat excelent și au menținut, fără prea mari probleme, diferența de pe tabelă până la finalul partidei. Pandurii își securizează astfel locul de play-off și urcă pe poziția a treia în clasament, în timp ce ASA Târgu Mureș speră ca CSMS Iași să se încurce pe terenul Viitorului.