Surpriză mare în Copou! CSM Poli Iași – ACS Poli Timișoara 0-1

ACS Poli Timișoara a câștigat surprinzător pe terenul Iașiului, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost înscris de Octavian Drăghici, în minutul 61.

Bănățenii au ratat prima ocazie a partidei, prin Doman, care l-a întins serios pe Caparco (‘1). La reluare, Boiciuc nu a nimerit spațiul porții din doar 7 metri (‘4). Oaspeții au solicitat penalty în minutul 17, la un duel între Drăghici și Saric, dar arbitrul Găman a lăsat jocul să continue. La faza următoare, ieșenii puteau să deschidă scorul prin Vasile Gheorghe, care a șutat puțin alături (’20).

Timișorenii au început în forță actul secund. Caparco a intervenit miraculos la execuția lui Llorente, de la 22 de metri (’50). Moldovenii au replicat rapid, prin Boiciuc, al cărui voleu s-a scurs milimetric pe lângă poarta Timișoarei (’53). Atacantul Iașiului a avut golul în bocanc și în minutul 56, dar a fost blocat incredibil, în careul mic, de Straton.

Cel care a spart gheața a fost Drăghici. Fotbalistul oaspeților a marcat din cădere, după o acțiune superbă a lui Șeroni (’61). Cârstocea a fost aproape de 2-0, cu o torpilă de la peste 30 de metri, care a trecut puțin de bara transversală (’71).

Elevii lui Ionuț Popa s-au jucat cu ocaziile pe finalul meciului, dar nu a mai contat. ACS Poli a câștigat cu 1-0 și a ajuns la -6 puncte în clasament. CSM Poli Iași ocupă locul 8, cu 12 puncte, după 11 etape.