FCSB nu a reușit decât o remiză în fața celor de la CSM Poli Iași, scor 1-1.

Ieșenii au detonat bomba pe Arena Națională în minutul 9. După ce l-a driblat pe Bălașa, Platini a ciupit balonul în poartă, din cădere, pe lângă Niță. FCSB a replicat prin Tănase, care a trimis anemic din interiorul careului, după o pasă excelentă a lui Golofca (’11). Man a șutat și el slab, permițându-i lui Kelava să rețină fără probleme (’17). La reluare, Pintilii a ratat șansa egalării, după ce a trimis cu capul alături din doar câțiva metri (’19). La niciun minut, Bălașa și Alibec nu l-au putut învinge pe Kelava din poziții bune (’20).

Vicecampionii au solicitat penalty în minutul 36, la o cădere în careu a lui Tănase, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. „Roș-albaștrii” au forțat egalarea pe finalul primei reprize, dar fără vreun efect pe tabelă.

Elevii lui Flavius Stoican au înceut în forță repriza secundă. Sin a scăpat spre poarta lui Niță, dar a fost blocat în ultimul moment de Enache (’47). Trupa lui Nicolae Dică a reușit egalarea în minutul 56, după un henț în careu comis de Tiago. Gnohere a executat impecabil lovitura de pedeapsă și a declanșat nebunia în tribune. Aflat la debutul în tricoul roș-albastru, Golofca putea să-și ducă echipa în avantaj, dar șutul său a trecut milimetric peste (’60). Alibec nu a fost nici el mai norocos, trimițând direct în Kelava, care a boxat (’75). Portarul oaspeților a intervenit miraculos și la șutul plasat, de la 17 metri, al lui Daniel Benzar (’80).

Man și-a încercat din nou norocul la buturile adverse, dar Kelava a prins în doi timpi (’84). Ieșenii puteau risipi emoțiile în privința învingătoarei, dar Danu Spătaru a ratat singur cu Niță (’86)! Gnohere a irosit și el o ocazie uriașă, nereușind să introducă balonul în plasă deși avea poarta goală în față (’90)! Bălașa nu a putut nici el să aducă cele trei puncte în tabăra echipei sale, după ce șutul său din lovitură liberă a fost deviat de zid în corner (’90+5). Scor final: 1-1!

9 august 2017

2 comentarii la acest articol To “Surpriză pe Arena Națională! FCSB s-a încurcat de CSM Poli Iași. Vicecampionii s-au jucat cu ocaziile”

1. E un comentator la Look TV care , are o atitudine de gica contra caraghioasa vis a vis de echipa ieseana…