Thriller pe Arena Naţională! FCSB a câştigat cu Dinamo, după o partidă nebună! „Câinii”, tot mai departe de titlu

FCSB a câştigat cu 2-1 în faţa marii rivale Dinamo, după un meci tensionat. „Roş-albaştrii” au egalat-o la puncte, 30, pe Viitorul, în timp ce „câinii” mai păstrează doar şanse infime la câştigarea campionatului, fiind la 7 lungimi în spatele primului loc.

Elevii lui Reghe au pornit ca din puşcă partida. Nemarcat în careu, Enache putea deschide scorul, dar a preferat să mai facă un dribling, astfel că faza s-a stins (‘9). După niciun minut, Alibec a marcat un gol de generic: torpilă de la peste 25 de metri (’10)!

Au urmat momente de panică. Un suporter a pătruns pe teren, fiind cu greu prins de forţele de ordine. După câteva secunde, un alt fan s-a strecurat pe gazon, însă a avut aceeaşi soartă ca şi primul (’12).

La reluarea jocului, Ovidiu Popescu a executat lamentabil o lovitură liberă din lateral stânga (’20). Nici Muniru nu a fost mai inspirat, a trimis execrabil de la distanţă (’23). „Câinii” şi-au arătat colţii abia în minutul 31, când Niţă a scos fabulos lobul lui Hanca, după ce iniţial Bawab fusese blocat la sacrificiu de Pintilii. Maxi Oliva nu a fost nici el mai norocos. Argentinianul a executat periculos o lovitură liberă din lateral dreapta, dar goalkeeperul „roş-albaştrilor” a reuşit să respingă, cu un ultim efort, în corner (’45+3).

Dinamoviştii au jucat cu mult tupeu în actul secund. Bawab a avut şansa golului, însă Niţă a avut o nouă intervenţie miraculoasă (’46). Elevii lui Contra puteau rămâne în 10 oameni, dar Oliva a fost iertat de cartonaşul roşu, după o intrare dură asupra lui Momcilovic, alegându-se doar cu cartonaşul galben (’48).

Oaspeţii au reuşit egalarea în minutul 57. Adam Nemec a reluat imparabil cu capul, din doar câţiva metri, după un corner executat de Hanca. Alibec putea să-şi readucă echipa în avantaj, dar Cerniauskas a parat mingea trimisă de atacant din lovitură liberă de la distanţă (’61). De Amorim a irosit şi el o şansă uriaşă, nefiind în stare să împingă balonul în plasă în situaţie de unu la unu cu portarul advers (’69). Cel care a reuşit să înscrie a fost Boldrin. Proaspăt introdus pe teren, brazilianul a dus scorul la 2-1, după ce a punctat cu latul din interiorul careului (’75).

La reluare, dinamoviştii au solicitat un penalty la Patrick Petre, însă Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue (’78). Jucătorii lui Reghe au trăit periculos finalul de meci. Pintilii a fost eliminat, după ce a văzut două cartonaşe galbene în nici 7 minute (’88). „Câinii” nu au profitat de avantajul numeric, terminând şi ei cu un om în minus, după ce Busuladzic a văzut al doilea galben pnetru un fault asupra lui Enache (’90+3). Totuşi, dinamoviştii puteau obţine un punct în prelungiri, dar Rivaldinho a nimerit bara cu capul (’90+4)! Scor final: 2-1!