„U” Cluj face cel mai bun meci al sezonului şi se îndepărtează de zona „minată”

Universitatea Cluj a tras cortina peste etapa a 6-a a Ligii I cu o victorie, pe teren propriu, în faţa celor de la CSMS Iaşi. Viveiros şi Muşat au adus primul succes al clujenilor pe teren propriu, din acest sezon.

CSMS Iaşi a venit pe Cluj Arena în căutarea primei victorii stagionale şi cu un antrenor nou în postura lui Ionuţ Chirilă. 22 de minute s-au scurs până la primul şut pe spaţiul porţii, care a adus şi primul gol. A picat în poarta moldovenilor din piciorul lui Viveiros, care a finalizat o combinaţie superbă în care au mai fost implicaţi Stojanovic şi Mengolo. Universitatea şi-a dublat avantajul în minutul 38. Muşat a executat perfect un penalty, obţinut de Stojanovic.

Cele două echipe nu au renunţat la căutarea golului în repriza secundă. Călcâiul a fost cuvântul de ordine pe Cluj Arena. Boutadjine a ratat golul de 3-0 după o pasă de efect dată de acelaşi Stojanovic. Universitatea Cluj a mai ratat câteva mari ocazii. Saşa Stojanovic a fost omul meciului.

În minutul 65 a fost foarte aproape să-şi noteze şi el numele pe lista marcatorilor. Sârbul l-a driblat pe goal-keeperul Iaşului, dar Mitic a respins in extremis, de pe linia porţii. Ultima ocazie importantă a fost ratată de Raul Costin, şutul său de la limita careului a trecut puţin pe lângă poartă.

Universitatea Cluj a înregistrat prima victorie pe teren propriu din acest sezon. Trupa lui Mihai Teja a acumulat opt puncte şi a încheiat etapa pe locul 9. De cealaltă parte, CSMS Iaşi s-a afundat în subsolul clasamentului.