UEFA a decis: Keşeru e peste marele Steven Gerrard!

Victoria Stelei în prima etapă a grupelor Europa League, scor 6-0, în faţa danezilor de la Aalborg, a fost lăudată de UEFA. Claudiu Keşeru a ajuns din nou în topurile forului european, după nici măcar o lună.

Claudiu Keşeru a ajuns pe prima pagină a site-ului UEFA în urmă cu o lună după ce a marcat şase goluri în poarta Pandurilor. Atacantul Stelei a recidivat joi seara. A marcat cel mai rapid hat-trick din istoria competiţiei. Keşeru a înscris de trei ori între minutele 61 şi 72 şi a distrus fostul record al lui Steven Gerrard. Căpitanul lui Liverpool era deţinătorul acestuia încă din sezonul 2010-2011, când a marcat trei goluri în 13 minute, în poarta celor de la Napoli.

După șase goluri înscrise în poarta danezilor, Steaua devine prima echipă care reuşeşte o astfel de performanţă în această competiţie. A fost nevoie de mai bine de 1.000 de meciuri pentru ca o formație să reuşească să înscrie de şase ori. Recordul Stelei a ţinut doar două ore, deoarece grecii de la PAOK l-au egalat. Raţ şi coechipierii săi au marcat tot şase goluri în poarta echipei Dinamo Minsk.