Vai de Steaua lor! Trupa lui Reghe, îngenuncheată de Gaz Metan

Steaua a pierdut surprinzător, 0-1, în faţa Mediaşului, echipă care a evoluat cu un om în minus din minutul 71.

Boldrin a semnat o ocazie uriaşă în minutul 22. Mijlocaşul a executat periculos o lovitură liberă, dar Pleşca a avut un reflex uluitor. La reluare, cei care au punctat au fost oaspeţii. Alex Munteanu a şutat din afara careului, iar mingea a fost deviată în propria poartă de Mitrea (’26). Eroarea fundaşului l-a scos din minţi pe Laurenţiu Reghecampf, care a fost un car de nervi pe margine. LLullaku putea majora diferenţa pe tabelă, însă lobul său s-a dus peste poarta apărată de Stăncioiu (’38). Tamaş a fost aproape de golul egalării pe finalul reprizei, dar Pleşca a avut o nouă intervenţie excelentă (’42).

Steliştii au pus piciorul pe acceleraţie în actul secund. Boldrin a cerut un penalty după un contact cu Susnjar, dar s-a ales doar cu un cartonaş galben (’51). Gazdele au primit lovitură de pedeapsă după nici două minute. Creţu l-a faultat în careu pe Adi Popa, iar centralul partidei nu a ezitat să arate punctul cu var (’53). Boldrin a ratat însă penalty-ul, trimiţând în bară (’54)!

Elevii lui Reghe au mai solicitat un penalty în minutul 71, dar Florin Marcu a dictat lovitură liberă de la marginea careului. Tot la această fază, Creţu a văzut al doilea galben, lăsându-şi astfel echipa în inferioritate numerică.

„Roş-albaştrii” au luat cu asalt poarta adversă, însă defensiva medieşeană a rezistat eroic până la final. Steaua a înregistrat astfel al doilea eşec în acest sezon, pe teren propriu, după cel cu CFR Cluj (1-2).