Vești bune pentru fanii Stelei. Floirin Tănase și-a revenit și e apt de joc

Sursa foto: Facebook – FC Steaua Bucuresti

Vești bune pentru fanii Stelei. Florin Tănase a revenit pe gazon după aproape 4 luni de pauză.

Deși inițial Laurențiu Reghecampf nu a dorit să-l folosească pe mijlocaș pentru a forța o recidivă, tehnicianul s-a răzgândit. Antrenorul vicecampioanei l-a trimis în teren în amicalul pierdut cu Wisla Cracovia, scor 3-4. Fostul jucător al Viitorului a intrat pe gazon în minutul 70, în locul lui William De Amorim.

Din păcate, fotbalistul de 22 de ani nu s-a făcut remarcat în partida cu polonezii, însă Reghe ia în calul să-l folosească în meciul cu CFR Cluj, programat duminică, de la ora 20:00, pe Look TV. Deși nu va evolua ca titular, Tănase are șanse mari să fie introdus pe teren în repriza secundă.

La începutul lunii octombrie, Florin Tănase a suferit o ruptură de ligament încrucișat anterior cu leziune de ligament colateral intern la genunchiul stâng, în meciul cu CS U Craiova, scor 2-1. Deși a suferit o accidentare gravă, fotbalistul s-a recuperat mai repede decât se aștepta toată lumea. Mijlocașul trebuia să revină pe gazon abia în martie, dar medicul Pier Paolo Mariani și-a dat acordul ca jucătorul să se antreneze cot la cot cu colegii săi.