Victoria lui Ruse: Steaua – Rio Ave 2-1

Sursa foto: uefa.com

Steaua a obținut o victorie prețioasă în grupele Europa League în fața lui Rio Ave, scor 2-1. Golurile campioanei României au fost înscrise de Raul Rusescu, în minutele 17 și 45.

Trupa lui Costel Gâlcă rămâne în cursa calificării în primăvara europeană, grație succesului repurtat în fața lui Rio Ave. Steaua a început perfect partida de pe Arena Națională. Rusescu a deschis scorul în minutul 17, printr-o lovitură de cap imparabilă. Atacantul a reușit „dubla” pe finalul primei reprize, cu un șut violent, din afara careului (’45).

Portughezii au revenit în joc în startul actului secund. Del Valle i-a readus în joc pe lusitani, după ce a catapultat mingea direct la vinclu (’48). Golul venezueleanului i-a descătușat pe oaspeți. Rio Ave a căutat cu disperare reușita egalizatoare, dar Arlauskis a fost de nebătut. Steaua a ripostat prin Sânmărtean, Tănase și Stanciu, care au irosit ocazii monumentale, spre exasperarea fanilor români. S-a terminat 2-1, rezultat cu care campioana României urcă pe primul loc în grupa J, cu 6 puncte.

În celălalt meci al grupei, Aalborg a câștigat surprinzător în fața lui Dinamo Kiev, scor 3-0.