Victorie dramatică! 5 goluri de poveste în Sepsi – CS U Craiova

CS U Craiova a învins în deplasare, dramatic, pe Sepsi, scor 3-2, şi oltenii sunt tot mai aproape de primul loc al clasamentului.

Craiovenii au început în forţă partida şi au deschis scorul prin Burlacu. Fotbalistul oaspeţilor a primit o pasă de geniu de la Mitriţă şi l-a învins cu sânge rece pe Fejer, cu un şut din interiorul careului (’18). Spahija putea face 2-0, însă portarul lui Sepsi a trimis în corner, cu un reflex de senzaţie, mingea trimisă cu capul din doar 6 metri (’35). Gustavo a ratat şi el incredibil, singur cu poarta goală din 5 metri (’45), iar repriza secundă a fost de infarct.

Hadnagy a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap (’60), însă Craiova a revenit în avantaj după ce Gustavo a executat impecabil o lovitură de la 11 metri obţinută de Bancu (’68). Bucuria oaspeţilor a durat doar două minute, după ce Astafei a concretizat cu un şut plasat pasa excelentă venită de la Patrick Petre (’70). Spre final de partidă, Bancu a reuşit golul victoriei, cu un şut plasat de la marginea careului (’80). S-a terminat 3-2 pentru Craiova.

Oltenii acumulează 22 de puncte şi urcă pe locul secund în clasament, în timp ce Sepsi rămâne cu 10 puncte.