Victorie fără strălucire: Steaua – NEC Nijmegen 1-0. A marcat Tudorie

Sursa foto: fanatik.ro

Steaua a câştigat cu 1-0 amicalul disputat în compania lui NEC Nijmegen.

Vicecampionii României au prestat un joc modest în prima repriză, cu puţine ocazii la poarta olandezilor. Laurenţiu Reghecampf a început cu o nouă formulă de joc, 3-5-2, însă experimentul s-a terminat după doar 10 minute, Steaua trecând la sistemul 4-1-4-1, cu Pintilii la închidere şi cu Golubovic vârf împins.

„Roş-albaştrii” au reuşit să înscrie în debutul actului secund, însă golul lui Tudorie a fost anulat pe motiv de offside (’47). Nici Muniru nu a fost mai norocos. Mijlocaşul a ratat singur cu portarul, după un contraatac purtat de Ovidiu şi Dan Popescu (’50). Totuşi, steliştii au dat lovitura pe final de meci, prin acelaşi Tudorie, care a marcat cu capul (’79).

Echipa Stelei: Cojocaru (’46 Niţă) – Tamaș, Toșca, Momcilovic (’46 O. Popescu) – Enache (’70 Simion), Stanciu (’46 Popa), Pintilii (’46 Muniru), Aganovic (’46 Achim), Chipciu (’46 D. Popescu) – Hamroun (’46 Bourceanu), Golubovic (’46 Tudorie).

În primul cantonament al verii, susţinut în Slovenia, „roş-albaştrii” au disputat două meciuri amicale: 7-0 cu Turnisce şi 0-0 cu Dinamo Zagreb.