Victorie magnifică a Monicăi Niculescu! Românca s-a calificat în turul II la US Open, după ce a demolat-o pe Mladenovic

Monica Niculescu a produs surpriza la US Open. Românca a eliminat-o în primul tur pe Kristina Mladenovic, pe care a învins-o cu 6-3, 6-2.

Deși partida a fost întreruptă marți seara din cauza ploii, la scorul de 1-1 în setul secund, Niculescu nu și-a pierdut concentrarea și a reușit astăzi să obțină o victorie superbă. Tenismena din România s-a impus în fața franțuzoaicei aflată pe locul 13 WTA după o oră și 51 de minute de joc.

În turul secund, Niculescu s-ar putea duela cu Ana Bogdan, dacă românca va trece de americanca Taylor Townsend, în runda inaugurală.

Pentru calificarea în turul al doilea, Monica Niculescu şi-a asigurat un cec în valoare de 86.000 de dolari şi 70 de puncte WTA.