VIDEO AS Roma a măturat pe jos cu Astra! Eșec umilitor pentru giurgiuveni

Sursa foto: uefa.com

Astra nu a avut nicio șansă în fața Romei, pe Olimpico. Italienii s-au impus cu 4-0, la capătul unui meci pe care l-au dominat în totalitate.

Strootman a deschis scorul în minutul 15, după o lovitură liberă executată de Totti. Salah putea duce scorul la 2-0, dar Lung a intervenit miraculos (’34). Goalkeeper-ul român a trebuit, însă, să se declare învins în prelungirile primei reprize, când Fazio a înscris după o bâlbâială în careul giurgiuvenilor (’45+2).

„Giallorossi” au defilat pe teren și în actul secund. Perotti a luat o acțiune pe cont propriu, a centrat în careu, de unde Fabricio și-a introdus balonul în propria poartă (’47). Salah și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după ce a reluat cu piciorul, la colțul lung, centrarea lui Totti (’55).

Paredes (’75) și Iturbe (’76) au avut și ei golul în bocanc, dar apărarea oaspeților a scăpat de fiecare dată cu fața curată. Astra putea marca golul de onoare pe final de meci, dar Alisson a parat șutul lui Alibec din interiorul careului (’81). Scor final: 4-0!

VEZI AICI GOLURILE PARTIDEI DE PE OLIMPICO

În celălalt meci al Grupei E, Austria Viena a remizat cu Viktoria Plzen, scor 0-0.