VIDEO Astra, în cărţi pentru primăvara europeană! Campioana, remiză cu Plzen

Astra Giurgiu rămâne în cărţi pentru calificarea în primăvara europeană, după egalul obţinut pe teren propriu cu Viktoria Plzen, scor 1-1.

Gazdele au fost aproape de a deschide scorul în minutul 15, după ce Geraldo a reluat puternic cu capul, după un corner executat de Budescu, dar portarul cehilor a respins cu un reflex de senzaţie. Stan a dat lovitura cu un şut din interiorul careului, după o pasă de geniu primită de la Budescu (’19).

Krmencik a egalat pentru oaspeţi cu o lovitură de cap din 8 metri (’25), în timp ce Hrosovksy a ratat ocazia meciului în minutul 51, şutând puţin peste poartă după ce a driblat patru adversari. Mai mult, cehii au avut o bară în minutul 76, la lovitura de cap a lui Krmencik.

În cealaltă partidă a grupei E, AS Roma a învins în deplasare pe Austria Vienna cu 4-2. Italienii sunt lideri, cu 8 puncte, urmaţi de Austria Vienna (5 p), Astra (4 p) şi Viktoria Plzen (3 p).