VIDEO Franţa nu a avut milă de Islanda! „Cocoşii galici” vor juca cu Germania în semifinală

Sursa foto: uefa.com

Franţa s-a calificat în semifinală la EURO 2016, după ce a trecut fără probleme de Islanda, scor 5-2.

„Cocoşii galici” nu au avut milă de surpriza turneului, Islanda. Francezii au măturat pe jos cu adversarii lor, administrându-le o adevărată lecţie de fotbal. Giroud a deschis balul în minutul 12, cu un şut printre picioarele portarului. Pogba (’20) a majorat diferenţa după doar câteva secvenţe de joc, iar Payet (’43) şi Griezmann (’45) au stabilit scorul pauzei: 4-0!

La reluarea jocului, Sigthorsson (’56) a redus din handicap, dar Giroud (’59) le-a tăiat din nou elanul islandezilor. Deşi au fost conduşi cu 5-1, nordicii nu au renunţat la luptă şi au reuşit să înscrie un nou gol în poarta lui Lloris, prin Bjarnason (’84).

Pentru un loc în finală, Franţa se va duela cu Germania, care a trecut de Italia după executarea loviturilor de departajare, scor 6-5 (1-1). În cealaltă semifinală, se vor întâlni Portugalia şi Ţara Galilor.