VIDEO Moment incredibil la un meci de tenis! Arbitrul, făcut KO de un jucător!

Moment incredibil la un meci de tenis! De nervi că a pierdut un game, un jucător s-a „răzbunat” pe arbitru.

Denis Shapovalov a fost descalificat la ultimul meci al întâlnirii Canada – Marea Britanie, cu Kyle Edmund, din Cupa Davis. Tenismenul l-a lovit cu mingea în figură pe arbitrul de scaun, care s-a resimțit în urma incidentului.

Momentul s-a produs în setul al treilea, la o minge pierdută de Shapovalov. Frustrat că e condus pe tabelă, canadianul a lovit mingea foarte puternic către lateralul terenului, nimerindu-l astfel din greșeală pe arbitrul Arnaud Gabas. Arbitrul de scaun s-a ales cu o vânătaie la ochiul stâng, fiind transportat la spitalul din Ottawa pentru a i se evalua starea.

Shapovalov a fost descalificat pentru comportament nesportiv. „Jucătorul s-a dus în cabina arbitrului, unde acesta primea îngrijiri, şi şi-a cerut scuze”, a anunțat site-ul daviscup.com.

Marea Britanie a câştigat întâlnirea cu Canada cu scorul general de 3-2. Britanicii vor întâlni în sferturile de finală, în perioada 7-9 aprilie, echipa Franţei.