VIDEO Primăvara europeană, o himeră penru vicecampioni! Steaua – FC Zurich 1-1

Steaua nu a reuşit decât un egal în faţa lui FC Zurich, scor 1-1, şi tremură pentru calificarea în primăvara europeană.

Cu un singur după două meciuri, Steaua avea nevoie disperată de victorie cu FC Zurich pentru a mai spera la primăvara europeană. Elevii lui Reghe au început în forţă duelul cu elveţienii. Adi Popa a fost aproape de 1-0 încă din startul partidei, dar a luftat incredibil, de la 11 metri (‘3). Mijlocaşul s-a aflat la finalizare şi în minutul 16, când a trimis în bară, după o acţiune personală de toată frumuseţea.

Oaspeţii au replicat prin Kone, care a avut în două rânduri şansa golului, dar de fiecare dată Niţă a fost imperial (’18, ’23). Tamaş putea deschide scorul din lovitură liberă, dar Vannis a reuşit să respingă cu un ultim efort (’37).

Gazdele au dominat şi începutul reprizei secunde. Adi Popa a nimerit barfa transversală, cu un şut din lateral stânga (’47). Buff a răspuns cu o execuţie plasată, dar Niţă s-a aflat din nou la post (’53). La poarta cealaltă, Boldrin a irosit o ocazie uriaşă în minutul 55. Nemarcat în careu, brazilianul a încercat o execuţie spectaculoasă, din voleu, însă portarul lui FC Zurich nu a avut probleme în a reţine balonul. Cel care a spart gheaţa a fost Golubovic. Atacantul contestat de Gigi Becali a finalizat din 6 metri, la colţul lung, o centrare excelentă venită de la Adi Popa (’63). (VIDEO)

Buff putea egala după doar câteva minute, însă Niţă a fost de netrecut (’77)! Goalkeeper-ul Stelei a trebuit să se declare însă învins în faţa lui Kone, care a reluat din cădere la colţul scurt (’86, VIDEO). Tudorie putea aduce bucuria în tabăra echipei sale, însă a trimis cu capul alături dintr-o poziţie ideală (’90). Scor final: 1-1.

În celălalt meci al Grupei L, Osmanlispor şi Villarreal au terminat la egalitate, scor 2-2. Raul Rusescu a reuşit o „dublă” într-un singur minut! (VIDEO)