VIDEO Vis spulberat! Steaua pierde la Villarreal și ratează primăvara europeană

Sursa foto: uefa.com

Steaua a ratat prezența în primăvara europeană, după ce a pierdut cu 1-2 pe terenul lui Villarreal.

Vicecampioana României a avut o primă repriză slabă. Elevii lui Reghecampf nu au creat panică în careul advers și au permis gazdelor să preia controlul jocului. Spaniolii au deschis scorul în minutul 16, prin Sansone. Italianul a șutat din interiorul careului, Niță a respins în față, de unde tot Sansone a reluat fără speranțe penru goalkeeper-ul selist. Bakambu putea să majoreze diferența pe tabelă, pe finalul reprizei, însă Niță a inervenit fabulos (’45+1).

Conștienți că pot rata calificarea în primăvara europeană, „roș-albaștrii” au ieșit mai motivați de la cabine, iar insistențele lor au dat roade în minutul 56, când Achim a restabilit egalitatea pe tabelă. Proaspăt introdus pe teren, mijlocașul l-a învins pe Asenjo cu o lovitură de cap, din doar câțiva metri, după o centrare perfectă a lui Tamaș.

Euforici, românii au fost aproape de o gafă uluitoare. Momcilovic a pasat înapoi spre Toșca, fundașul nu a fost însă atent, iar balonul a ajuns la Bakambu, care, deși l-a driblat pe Niță, a trimis în plasa laterală (’60). La reluare, De Amorim putea amuți tribunele, dar Asenjo a reușit să respingă in extremis șutul brazilianului (’69).

Misiunea steliștilor a devenit și mai imposibilă, după ce Tamaș a fost eliminat (’79). Chiar și cu un om în minus, românii au fost din nou aproape de gol, prin Momcilovic, care a trimis din afara careului, dar portarul lui Villarreal a prins fără probleme (’82).

Cei care au înscris însă au fost ibericii. Trigueros l-a executat pe Niță cu un lob de la 18 metri, direct la vinclu (’88). Spaniolii s-au jucat cu ocaziile pe final de meci, dar nu a mai contat. Villarreal s-a impus cu 2-1 și a obținut biletele în primăvara europeană, alături de Osmanlispor, care a terminat pe primul loc în Grupa L, cu 10 puncte. Turcii au câștigat astăzi, cu 2-0, în fața lui FC Zurich, grație golurilor înscrise de Delarge (’73) și Kilicaslan (’89).