Viitorul câştigă cu CFR Cluj şi egalează Craiova în clasament

Viitorul a reuşit să producă surpriza în faţa CFR-ului, echipă neînvinsă de 10 etape. Trupa lui Hagi s-a impus cu 2-1, după două penalty-uri executate de Iancu şi Chiţu.

Gabi Iancu a deschis scorul din penalty, după un henţ comis în careu de Laurenţiu Rus (’21). Fostul dinamovist putea să-şi ia revanşa câteva minute mai târziu, dar a nimerit bara transversală din interiorul careului (’39).

Trupa lui Hagi a beneficiat de un nou penalty, pe finalul reprizei. Chiţu a transformat lovitura de pedeapsă şi a dus scorul la 2-0 pentru Viitorul (’45+2).

CFR a căutat egalarea în actul secund, dar clujenii s-au întrecut în ratări incredibile. Nascimento (’56), Omrani (’56, ’73) şi Larie (’62) au avut şansa golului, însă au fost lipsiţi de inspiraţie la finalizare. Cristi Bud a redus din diferenţă în minutul 84, cu un şut violent din interiorul careului, dar a fost prea târziu pentru echipa sa.