Viitorul, cu un pas în play-off-ul UCL, după ce a câștigat cu APOEL Nicosia. Gol magnific al lui Ganea!

Viitorul a făcut un pas mare spre calificarea în play-off-ul Champions League, după ce a câștigat pe teren propriu duelul cu APOEL Nicosia, scor 1-0.

Începutul de partidă a fost la discreția Viitorului. Cicâldău a semnat prima ocazie a meciului, după ce a trimis periculos în fața porții, dar fundașii adverși au reușit să respingă balonul (‘6). La reluare, Benzar a avut o incursiune frumoasă, dar finalizarea sa a lăsat de dorit (’14). După niciun minut, Țucudean a ratat o șansă bună de a marca, după ce a scăpat singur cu portarul (’15).

Replica ciprioților a venit din gheata lui De Camargo, care a tras alături din interiorul careului (’23). Fostul jucător al Borussiei Monchengladbach putea să-și ducă în avantaj echipa și înainte de finalul reprizei, dar Rîmniceanu a scos senzațional (’30). Gazdele puteau da lovitura în prelungirle primei părți, prin Țîru, care a reluat cu capul milimetric alături din doar câțiva metri (’45+1).

Viitorul a presat și în actul secund. Țucudean și-a încercat din nou norocul la buturile adverse, cu un șut din întoarcere, dar Waterman a reușit să respingă în corner (’57). Insistențele campionilor României au dat roade în minutul 75, când Ganea a deschis scorul cu un gol magnific: torpilă de la 25 de metri, sub transversală, direct din lovitură liberă! (VEZI AICI VIDEO CU GOLUL)

Coman putea să majoreze diferența pe tabelă, dar a ratat incredibil din situație ideală (’84)! A dejucat ieșirea greșită la offside a ciprioților, a pătruns în careu, unde a driblat cu ușurință un adversar, dar a șutat peste poartă!

Campioana României a terminat meciul cu un om în minus, după ce Țucudean a văzut al doilea galben în urma unei ciocniri cu goalkeeperul oaspeților, ieșit mult dintre buturi la o minge trimisă în adâncime de jucătorii Viitorului (’90+3). Portarul ciprioților a avut nevoie de îngrijiri medicale pentru a-și reveni după impactul cu atacantul român. S-a terminat 1-0 pentru echipa lui Hagi, care pornește cu prima șansă în returul din Cipru.