Viitorul, în cădere liberă! Dinamo, tot mai aproape de primul loc

Dinamo a reintrat în lupta la titlu după ce a reuşit o victorie de aur în faţa Viitorului, scor 2-1.

„Câinii” aşteaptă un succes al CFR-ului în faţa FCSB-ului, luni seară, în Gruia.

Rivaldinho a ratat o ocazie rarisimă în debutul partidei, când a şutat pe lângă poartă deşi scăpase singur cu Rîmniceanu (’13). Oaspeţii au replicat prin Ganea, dar şutul acestuia de la 20 de metri a fost respins în corner, cu un reflex de senzaţi,e de Cerniauskas. Meciul părea că se îndreaptă spre o remiză albă, însă ultima jumătate de oră a fost cu adevărat nebună. Mai întâi, Hanca a realizat „dubla” în doar 6 minute (’68, ’74), cu două execuţii de atacant: şut puternic din centrul careului şi călcâi de senzaţie din 4 metri.

Elevii lui Gică Hagi au avut un gol anulat pentru offside (’71), dar au redus din diferenţă prin Ţucudean în minutul 78, cu un şut plasat. S-a terminat 2-1 pentru gazde, care ţin pumnii mâine celor de la CFR în meciul cu FCSB, pentru a mai spera la primul loc.

Viitorul rămâne pe locul 2, cu 34 de puncte, urmată de Dinamo cu 32. CFR Cluj joacă mâine cu FCSB şi situaţia va deveni explozivă în clasament dacă ardelenii vor învinge.