Voluntariul e pe val! Trupa lui Ganea a câştigat cu Petrolul şi a urcat pe podium în play-out!

FC Voluntari a obţinut o nouă victorie importantă în play-out. Trupa lui Ganea s-a impus cu 2-1 pe terenul Petrolului şi a luat o opţiune serioasă în lupta pentru evitarea retrogradării.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 8, prin Bălan, care a înscris de la punctul cu var. Ilfovenii îşi puteau dubla avantajul pe finalul reprizei, dar şutul lui Kone s-a scurs pe lângă bară (’45). Ploieştenii au reuşit egalarea în minutul 60, prin Gavrilă, care a profitat de o neînţelegere între Spahija şi Barna.

Prahovenii şi-au complicat însă misiunea, după ce Daniel Stana a fost eliminat (’61). La reluare, elevii lui Ionel Ganea puteau închide jocul, dar Barna nu l-a putut învnge pe Cobrea, de două ori la aceeaşi fază (’62). Mai mult, „lupii” s-au trezit în 9 oameni, după ce şi Pulhac a fost eliminat (’70).

Ilfovenii au profitat de dubla superioritate numerică şi au dat lovitura prin Daniel Pancu. Atacantul a trimis cu capul la colţul scurt, din doi metri (’85).