”Am suferit mult”. Marco Reus îşi încheie aventura la Borussia Dortmund cu o finală de Liga Campionilor ”Am suferit mult”. Marco Reus îşi încheie aventura la Borussia Dortmund cu o finală de Liga Campionilor
Claudiu Niculescu pleacă de la Şelimbăr! S-a aflat unde e dorit Claudiu Niculescu pleacă de la Şelimbăr! S-a aflat unde e dorit
Aurelian Chiţu, ofertat de un club cu pretenţii din Superliga! Salariu de 14.000 de euro Aurelian Chiţu, ofertat de un club cu pretenţii din Superliga! Salariu de 14.000 de euro
”Nu te critică niciodată unul care face mai mult decât tine”. Bogdan Lobonţ i-a răspuns public lui Robert Niţă ”Nu te critică niciodată unul care face mai mult decât tine”. Bogdan Lobonţ i-a răspuns public lui Robert Niţă
S-au tras la sorţi semifinalele Cupei României la handbal masculin S-au tras la sorţi semifinalele Cupei României la handbal masculin
Semimaratonul Bucureşti, la a 13-a ediţie. Sunt aşteptaţi 10.000 de alergători Semimaratonul Bucureşti, la a 13-a ediţie. Sunt aşteptaţi 10.000 de alergători

”În Spania nu ar arbitra nici în liga a patra!”. Istvan Kovacs, a făcut ”spectacol” la partida Barcelonei, iar spaniolii l-au pus la pământ

Champions League Publicat pe 17 apr 2024

Tehnicianul echipei FC Barcelona, Xavi Hernandez, l-a criticat dur pe arbitrul român Istvan Kovacs după meciul cu PSG, scor 1-4, în urma căruia catalanii au fost eliminaţi din Liga Campionilor în faza sferturilor de finală.

Echipa Paris Saint-Germain s-a calificat, marţi, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a eliminat FC Barcelona, PSG s-a impus cu scorul de 4-1.

În meciul arbitrat de Istavn Kovacs, PSG s-a impus prin golurile marcate de Dembele (40), Vtinha (54) şi Mbappe (61 - penalti, 89). Pentru FC Barcelona a punctat Raphinha, în minutul 12, iar Araujo a fost eliminat în minutul 29.

În timp ce PSG a întors soarta meciului împotriva Barçei graţie golului lui Vitinha, Xavi şi-a pierdut cumpătul şi a contestat prea vehement decizia arbitrului Istvan Kovacs, în special lovind furios un panou al Ligii Campionilor aflat în apropiere (minutul 57). După acest gest, arbitrul a decis, în mod logic, să îl elimine. Centralul i-a arătat cartonaşuşul roşu şi lui Xavi, şi unui om din staff-ul Barcelonei.

După meci, expertul pe arbitraj al celor de la Marca a fost dur cu Kovacs. Pavel Fernandez susţine că arbitrul din Superligă nu ar fi fost delegat în Spania nici în liga a patra.

”Se numeşte Istvan Kovacs şi a arbitrat la Barcelona – PSG în Champions League. În Spania nu ar arbitra nici în liga a patra. Ce slab!”, a scris Pavel Fernandez, pe platforma X, după Barcelona - PSG.

”I-am spus că a fost foarte slab, a fost un dezastru. A ucis meciul!”

”Suntem revoltaţi, nervoşi, pentru că eu cred că acea fază a decis această dublă. 11 contra 11 am fost foarte bine organizaţi. Acea fază a decis dubla! Din punctul meu de vedere este prea mult să dai cartonaş roşu la acea fază. Nu este uşor să joci în zece, de acolo a fost un meci diferit.

Am ezitat cu schimbarea, pentru că Pedri revenea după accidentare. L-am ales pe Lamine, din păcate. Nu contează cât de mult vorbim, acea eliminare a schimbat totul.

Am avut ocazii, dar în zece este foarte complicat. Este păcat că munca depusă într-un sezon întreg este ruinată de o decizie a arbitrului. Mi-ar fi plăcut să jucăm 11 contra 11 pe toată durata meciului. Acea eliminare nu a fost necesară.

I-am spus arbitrului că a fost foarte slab, a fost un dezastru. A ucis această dublă! A schimbat totul! Nu îmi place să vorbesc despre arbitri, dar trebuie să spunem asta, nu putem să închidem gura!”, a spus Xavi, conform Marca.